Home | EDITORIAL | فارسی | دلیل قطع درختان خیابان ولیعصر(عج)

دلیل قطع درختان خیابان ولیعصر(عج)

Font size: Decrease font Enlarge font
image

گروه خدمات شهری: برای جلوگیری از انتشار عامل بیماری و آفات به سایر چنارها طرح جمع آوری و جایگزین سازی درختان خیابان ولیعصر(عج) با رعایت موارد ایمنی و اصول ضدعفونی محل اجرا می شود.

 به گزارش خبرنگار شهرنوشت چنارهای خیابان ولیعصر(عج) بار دیگر در فضای مجازی سوژه شده و انتشار تصاویری از قطع این درختان، دل مشغولی این روزهای طرفداران محیط زیست شده است. به طوری که نگرانی خود را در قالب تیترهایی مانند: «زنده به گور بی رحمانه درختان چنار ولیعصر» یا  «حال چنارهای خیابان ولیعصر خوب نیست» و... نشان داده اند  این در حالی است که مسئولان شهری هر دو هفته یکبار با برگزاری جلسه ای درسطح مدیران و کارشناسی وضعیت این درختان در کمیته صیانت از چنارهای خیابان ولیعصر(عج)، وضعیت این درختان را مورد بررسی قرار می دهند و هر گونه عملیات عمرانی، شهرسازی و زیباسازی باید از کمیته مذکور مجوز دریافت کند تا مشکلی برای درختان ایجاد نکند.

به گفته معاون امور شهری و محیط زیست شهرداری منطقه 3، دربررسی وضعیت درختان خیابان ولیعصر(عج) که توسط کارشناسان خبره و اساتید دانشگاهی کشور و کارشناسان خارجی انجام گرفته ، مشکل چنارهای این محدوده نوعی قارچ سرطان رنگی به نام " سراتوستیس فیم برالتا" تشخیص داده  شد.

سید محمدرضا موسوی در گفت و گو با شهرنوشت با اعلام این خبر می افزاید: دراسکن هایی که از درختان خیابان ولیعصر (عج) گرفته شده چنارهای مذکور در وضعیت مناسبی قرار ندارند و آنهایی که دراثر عوامل بیماری خشک شده دارای پوسیدگی شده اند و احتمال خطر سقوط دارند.

معاون امورشهری و محیط زیست شهرداری منطقه 3 ابراز کرد: جهت جلوگیری از این عمل در مرحله اول، اقدام به هرس و سبک سازی درختان خشک شده کرده ایم. درخصوص درختانی که نتیجه نداد برای جلوگیری از انتشار عامل بیماری و آفات به سایر چنارها طرح جمع آوری و جایگزین سازی درختان با رعایت موارد ایمنی و اصول ضدعفونی محل اجرا می شود .

وی تاکید کرد:در صورت ماندگار بودن درختان خشک و انتشارعوامل بیماری زای قارچی، آفت به درختان سالم نیز سرایت و باعث انقراض و از بین رفتن آنها می شود.

موسوی ادامه داد: به همین دلیل در این منطقه نسبت به جداسازی بستر کاشت از نهر و غرس درخت در پیاده رو با ایجاد سیستم لوله کشی اقدام شده است تا درختان در وضعیت بهتری رشد کنند. ضمن اینکه تنه درختان هرس شده و آثار هرس شده آنها در محیط موجود و قابل رویت است. البته اصول کار این است که چنارهای مذکور به صورت اساسی جمع آوری و محل آن ضدعفونی شود .

به گزارش شهرنوشت چندی پیش مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران با تشکیل جلسه ای در شورای اسلامی شهر تهران در خصوص حفظ و نگهداری درختان خیابان ولیعصر(عج) گفت: امروز درختان خیابان ولیعصر (عج) در شرایط خوبی نیستند؛ دلایل زیادی این شرایط را ایجاد کرده است که باید برطرف شوند به طوری که درختان آفت خورده در خیابان ولیعصر (عج) باید قطع شوند.

چمران اعلام کرد: سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به خطرناک بودن وضعیت برخی از درختان بر ضرورت قطع آنها تاکید کرده است که شهرداری باید دراین خصوص اقدام کند؛ البته این اقدام نباید در شب انجام شود بلکه باید دلایل قطع آن برای شهروندان به صورت مشخص بیان شود.

همچنین مختاری ، رییس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران در خصوص دلایل ضعیف شدن و یا از بین رفتن درختان این خیابان اظهارکرد: برای شناسایی راهکار عبور از این مشکلات ، مشاوری خارجی به کارگیری شد و این مشاور مطالعات فراوانی را بر روی شرایط  کنونی انجام داد که یکی از نتایج آن شناسایی مشکلات مختص درختان بود.

وی تاکید کرد: امروز وضعیت درختان خیابان ولیعصر(عج) خطرناک است و ممکن است در اثر طوفان در شهر تهران آسیبی از جانب این درختان به شهر برسد.

مختاری اعلام کرد: هم اکنون 900 درخت در این خیابان خشک ونیمه خشک است و برطرف کردن شاخه های خشک آنها درحال انجام است .

به گزارش شهرنوشت بهار دو سال پیش بود که راهکارهای متعددی برای آفت کشی در نظر گرفته شد اما گویا حشراتی که به جان چنارها افتاده بود جان سخت تر از آن بودند که با این راهکارها از جان درختان چنار بروند. به طوری که حالا درون بعضی از این درختان خالی است؛ چنارهای خیابان ولیعصر ایستاده مرده اند و با بادی بر زمین می افتند.

Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Tags
No tags for this article
Rate this article
0