Home | RELIGIOUSITY | Holy Quran | قران کریم | سوره 4 نساء

سوره 4 نساء

Font size: Decrease font Enlarge font
image مناجات روزانه با قران کریم با ذکر صلوات

به نام خدا

...

29      ای کسانی که ایمان آورده اید! اموال یکدیگر را از طریق نامشروع نخورید؛ استفاده مالی باید از راه داد و ستد تجاری بر مبنی رضایت متقابل باشد [وگرنه حلال نیست.]  وخودتان [و همنوعان خود] را نکشید، زیرا خداوند نسبت به شما مردم رحم و لطف بسیار دارد؛

30      و هر که از سر تجاوز و ستمکاری چنین کند، بزودی او را به آتش جهنم خواهیم انداخت و این کیفر بر خداوند آسان است.

31      اگر از گناهان کبیره که از آنها بر اساس احکام منع شده اید، دوری کنید، بدی ها و خطاهای شما را بزداییم و شما را به جایگاه گرامی*1 در آوریم.

32      و نعمتی را که خداوند به سبب آن بعضی را بر بعضی دیگر برتری عنایت فرموده، آرزو نکنید.*2 مردان را بواسطه آنچه عمل کرده اند و زنان را بواسطه آنچه عمل کرده اند، نصیبی است و [هر چه نیاز و آرزو دارید] از فضل و رحمت [خود] خداوند بخواهید؛ همانا خداوند، دانا به کل امور است.

33      و برای هر فرد، وارثانی قرار داده ایم که از پدر و مادر و خویشاوندان نزدیک ارث ببرند. [و نیز] به کسانی که با آنها پیمان بسته اید و قول داده اید، سهمشان را از ارث بپردازید؛ همانا خداوند همواره شاهد بر کل امور است.

34      مردان سرپرست و پیشکار زنانند، بواسطه ی اینکه خداوند به دلائل خاص برخی را بر برخی برتری عناید فرموده و نیز به دلیل اینکه هزینه ی زندگی را مردان تامین می کنند. پس زنان صالح، درستکار و فرمانبردارند و در غیاب همسر خود حافظ حقوق او و آنچه خداوند به حفظ آن امر فرموده است، می باشند.*3 اگر [شما مردان] از نافرمانی همسرتان نگرانید، نخست آنها را نصیحت کنید، اگر فایده نکرد، از همبستری با آنها دروی گزیند و اگر آنهم فایده نکرد، آنها را مختصری کتک بزنید*4 پس اگر از شما اطاعت کردند، دنبال یافتن راهی برای آزار آنها نباشید [که آزار بی دلیل نشانه های ستمکاری است]؛ همانا خداوند آن بزرگ بی همتا در والایی است.

35      و اگر از جدا شدن آن زن و شوهر احساس نگرانی می کنید، داور معتمدی از خانواده ی آن شوهر و داور معتمدی از خانواده آن زن تعیین کنید؛ اگر سازگاری داشته باشند، خداوند بین آن دو نفر سازگاری برقرار خواهد فرمود؛ همانا خداوند آن دانای مطلع از حقایق و امور خلق است.

...

____

1- بهشت

2- به نعمتهای دیگران رشک نبرید و حسد نورزید

3- ناموس، آبرو، مال و غیره

4- منظور کتک زدن با چوب مسواک است (مجمع البیان به روایت از امام باقر علیه اسلام) همچنین میزان قرآنی برای کتک زدن زوجه شاخه های گل و گیاه است چنانکه ایوب در آیه 44 سوره ص به آن توصیه فرموده شده است.

 

KNOW MORE

TANZIL : An Nisa

 

Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Tags
No tags for this article
Rate this article
0