Home | RELIGIOUSITY | Holy Quran | قران کریم | سوره 5 مائده

سوره 5 مائده

Font size: Decrease font Enlarge font
image مناجات روزانه با قران کریم با ذکر صلوات

به نام خدا

...

64- و یهود گفتند: "دست خداوند بسته است."*1 دستهایشان بسته باد و به سزای این گفتار، لعنت بر آنها باد! [بر عکس باید بدانند] دستهای خداوند گاملاَ گشاده است و هر گونه که اراده فرماید [از نعمات خود] می بخشد. و این آیات را بر تو [ای پیامبر] از طرف آفریدگار- پروردگارت نازل شده بر طغیان و کفر بسیاری از آنان می افزاید. و "ما" در بین آنها تا روز قیامت کینه و عداوت افکندیم. هر بار که آتش جنگی برافروختند، خداوند آنرا خاموش ساخت و آنها در روی زمین در تلاش برای توسعه ی فسق و فساد هستند و [جال آنکه] خداوند فسادگران را دوست نمیدارد.

 

65- و اگر اهل کتاب ایمان آورده و تقوا پیشه کرده بودند، گناهان آنها را می بخشیدیم و به باغهای پر نعمت واردشان می فرمودیم.

 

66- و اگر آنها به احکام تورات و انجیل و آنچه از سوی آفریدگار- پروردگارشان نازل فرموده شده،*2 عمل می کردند، از برکات آسمان و زمین برخوردار می شدند؛ گروهی از آنان معتدل و میانه رو هستند ولی اکثر آنها اعمالشان ناصواب است.

 

67- [ای پیامبر] آنچه از پیام الهی از جانب آفریدگار- پروردگارت بر تو نازل فرموده شده، [به امت] ابلاغ کن، و اگر چنین نکنی به وظیفه ی رسالت خود عمل نکرده ای. [بدان] خداوند ترا [از فتنه و آسیب مردم، مصون میدارد. همانا خداوند کافران را هدایت نمی فرماید.*3

...

- - - - -

*1- یعنی خداوند سخاوت خرج کردن ندارد؛ طعنه به فقر مادی مسلمانان مدینه که اموال خود را در مکه بجای گذارده و مهاجرت کرده بودند و از یهودیها پول قرض می کردند.

*2- قرآن مجید

 *3-

آیه شریفه مربوط به ابلاغ خلافت علی (ع) است که در حجهَ الوداع از جانب خداوند سبحان بر پیامبر گرامی نازل فرموده شد؛ حضرت رسول (ص) آنچنان حکم را قطعی و آمرانه یافتند که با وجود ادراک مخالفت از سوی قریش و بعضی صحابه، در محل غدیرخم، به توقف کاروانها و بازگرداندن بعضی از آنها که جلوتر رفته بودند، دستور صادر کردند و پس از اقامه نماز جماعت ظهر بر منبری که از جهاز شتران فراهم شد قرار گرفتند و خطاب به  مردم فرمودند: "ای مردم چندی دیگر از میان شما میروم، پس از خود دو منبع گرانبها، قرآن و خاندانم را به یادگار می گذارم. خداوند امر فرموده که امت من از این دو جدا نشوند تا در بهشت به من ملحق گردند." و سپس دست علی (ع) را گرفتند و نزد خود بالای جهاز شتر بردند و فرمودند: "آنها که مرا پیشوا ومولای خود میدانند بعد از من علی (ع) را پیشوا و مولای خود بدانند." و سپس به استغاثه عرض کردند: "خداوندا، دوستان علی را مورد لطف و عنایت خود قرار ده و دشمنانش را به خشم الهی گرفتار فرما." عمر خلیفه دوم، اولین کسی بود که پس از دستور پیامبر مبنی بر بیعت با علی (ع) با حضرت دست داد و گفت: "ای پسر ابوطالب تو مولای من و هر زن ومرد مومن هستی." منابع و مفسران شیعی و سنی عموماٌ بر شان نزول آیه شریفه اتفاق نظر دارند. (تفاسیر)

Image result for sunni views about ali

 

 

 

KNOW MORE

TANZIL : Al-Ma'idah (The Heavenly Food)

Sunni view of Ali - Wikipedia

Shia view of Ali - Wikipedia

Imam Ali declared the Successor of Prophet Muhammad in Sunni .

Twenty Famous Questions of the Shia that converted the Sunni ..

Ashoura through the eyes of Sunnis - Al-Monitor

A Big Mystery: What Do Sunnis Really Believe About Ali? - Ummah

Sunni Stance on Imam Ali - Ummah.com - Muslim Forum

Hadith of Ghadir Khumm [A Sunni Perspective] | - Gift2Shias

The Journey Continues: Barzakh

 

 

 

 

Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Tags
No tags for this article
Rate this article
0